Agencja Koncertowa IKA ART Wojciechowscy
tel. 695-936-477
tel. 501-140-523
tel. 22 769-77-59

22 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce

1 lipca 2016 Warszawa, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego godz. 20.00
2, 9, 16, 23, 30 lipca - 6, 13, 20, 27 sierpnia 2016, Warszawa, Rynek Starego Miasta godz. 19.00

Organizator, Producent
Fundacja Jazz Art

Dyrektor festiwalu:
Krzysztof Wojciechowski

Medialny Patronat Festiwalu:
Radio Tok FM, TVP2, TVP 3 Warszawa, Co jest grane, Gazeta Wyborcza, The Warsaw Voice, Przegląd, Warszawska Kultruralna, Jazz Forum, AMS, PAP

Partnerzy:
Włoski Instytut Kultury, Austriackie Forum Kultury, Instytut Cervantesa, Ambasada Hiszpanii

Honorowy Patronat Festiwalu: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Prezydent m.st. Warszawy


Kontakt:
tel. 0501-140-523
tel. 695-936-477
tel. 022 769-77-59
e-mail ika.art@wp.pl
e-mail fundacja.jazzart@wp.pl

www.jazznastarowce.pl

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jeden z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwal jazzowy w kraju. Festiwal jest wizytówką artystyczną stolicy oraz atrakcją turystyczną dla melomanów, turystów z Polski i zagranicy.

Przez 21 lat istnienia zgromadził imponujące ponad pół miliona zróżnicowanej wiekowo publiczności. Jeden koncert festiwalowy przyciąga 3 - 4 tysiące widzów, a jedna edycja około 40 tys. odbiorców.

To jeden z najdłuższych festiwali jazzowych w Polsce i jeden z najdłuższych w Europie. Trwa 2 miesiące wakacyjne, w każda sobotę lipca i sierpnia.

W przeprowadzonym 3 lata temu badaniu na temat „życia kulturalnego warszawiaków” w kategorii „najpopularniejsze wydarzenie kulturalne stolicy”, festiwal zajął drugie miejsce w kategorii imprez muzycznych.

W ubiegłym roku Stołeczne Biuro Turystyki opracowało publikację „Warszawa przyjazna turystom. Raport 2015”. Festiwal Jazz Na Starówce w kategorii "liczby uczestników wydarzeń cyklicznych " zajął 3 miejsce.

Festiwal wyróżnia się oryginalnym, programem, zróżnicowanym stylistycznie- z uwzględnieniem najwartościowszych zjawisk i trendów polskich i międzynarodowych. Ukazuje twórczość jazzową w szerokim kontekście kultury polskiej, europejskiej i światowej.

Kreuje nowe fakty i jakości artystyczne. Oryginalny program - zróżnicowany stylistycznie, międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia to znaki rozpoznawcze festiwalu.

Polska publiczność miała okazję po raz pierwszy na festiwalu usłyszeć gigantów ery swingu jak: Scott Hamilton, Duffy Jackson, Dr. Lonnie Smith, poznać nowe odkrycia amerykańskich estrad jak: Alfredo Rodriguez Grace Kelly, Avishai Cohen, Kyle Eastwood (syn Clinta Eastwooda), Hiromi.

Najwybitniejsi polscy artyści jak m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer, zespoły: The Quartet, String Connection, Laboratorium, prezentowali swoje premierowe i jubileuszowe projekty.

W ostatnich latach na festiwalu wystąpiły międzynarodowe gwiazdy jazzu jak.: Archie Sheep, David Murray, Richard Galliano, Dino Saluzzi, Bill Evans, Lee Konitz, Chico Freeman, Bobo Stenson, Kenny Wheeler, Tord Gustavsen, Yaron Herman, Marilyn Mazur, Danilo Rea, Jeff Lorber, Eric Marienthal, Ernie Watts, Jacky Terrasson Trio, Joey Calderazzo, Mike Stern, Bill Evans, Roy Hargrove, Christian McBride, Charnett Moffett, Stanley Jordan, Terje Rypdal, Palle Mikkelborg, Omar Sosa.


22 Edycja Festiwalu (1 lipca - 27 sierpnia 2016)

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
Galowy Koncert inaugurujący 22 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce


1 lipca Stefano Bollani Danish Trio (Włochy, Dania)

Jazzowy Top. Gwiazda europejskiego jazzu i wirtuoz włoskiego fortepianu, świeci od wielu lat blaskiem wyjątkowym. Wirtuoz, ekspresjonista, komik, mistyk, retor. Solista i lider. Posiada dar nawiązywania bliskiego kontaktu z publicznością. Do swych improwizowanych fantazji wplata style przeróżne. Uznany za najlepszego jazzmana Europy już w 2007 r., jako laureat Hans Koller European Jazz Prize, japoński "Swing Journal" przyznał mu tytuł New Star Award 2003. W uznaniu za jego zasługi, w 2010 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Berklee College of Music w Bostonie.

Współpracuje z czołówka światowego jazzu jak: Pat Metheny, Richard Galliano, Chick Corea (słynny duet fortepianowy jest już szóstym przedsięwzięciem w karierze artysty). Będzie to jedyny koncert gwiazdora i jego tria w Polsce.


Rynek Starego Miasta


2 lipca Bireli Lagrene Trio (Francja)

Słynny francuski gitarzysta jazzowy pochodzenia cygańskiego o niezwykłej biografii. „Cudowne dziecko” jazzowej gitary i wielki cygański talent zaczął grę już wieku 4 lat. Mając zaledwie 13 lat wydał pierwszy album, mając kilkanaście lat występował i nagrywał z gwiazdami światowego jazzu jak m.in.: Stephan Grapelli, Jaco Pastoriusem, później John McLaughlin, Joe Zawinul, Al Di Meola, Stanley Clarke, Miroslav Vitous, Didier Lockwood. Dziś tworzy muzykę jazzową, swingową o korzeniach etnicznych, inspirowaną w znacznym stopniu twórczością Django Reinhardta.


9 lipca Vladislav „Adzik” Sendecki Polish Blue Note Quartet

Wybitny polski pianista jazzowy o międzynarodowej renomie. Według "New York Village Voice" jeden z pięciu najlepszych pianistów na świecie. Z Andrzejem Olejniczakiem i  Jarkiem Śmietaną w latach 70 współtworzyli  zespół Extra Ball, oraz Sunship, jedną z najważniejszych grup jazzowych tamtych lat. W latach 80 wyemigrował do Europy Zachodniej. Grał z gigantami jazzu jak Joe Henderson, Michael Brecker, Jaco Pastorius, Billy Cobham, Marcus Miller, Didier Lockwood, Bireli Lagrene. W swojej twórczości łączy elementy jazzu i muzyki klasycznej i world.


16 lipca David Helbock Trio feat. Simon Frick Project (Austria)

Helbock należy do czołówki młodych artystów austriackich. Znakomity pianista perkusista, kompozytor, wydał jedenaście albumów. Jest laureatem austriackiej nagrody "Outstanding Artist Award“.

Simon Frick to rozchwytywany skrzypek, kompozytor i aranżer o wszechstronnej stylistyce. Otrzymał tytuł Next Genaration Jazz Award 2015. Prowadzi szeroką działalność koncertową na świecie, także z zespołami smyczkowymi i orkiestrami w Szwecji, Austrii, Niemczech. Zespół bardzo ciekawie przekracza granice gatunkowe, wirtuozersko i z dowcipem porusza się po wszelkich stylach jazzu, klasyki i muzyki ludowej.


23 lipca Ulf Wakenius/ Leonardo Corradi/ Tony Match - A Wes Montgomery Celebraion (Szwecja /Włochy/ Francja)

Jazzowy Top. Szwedzki geniusz gitary należy do czołówki światowej gitarzystów. Cieszy się ogromnym uznaniem. Współpracował z wieloma ikonami jazzu, jak Oscar Peterson, Herbie Hancock, Ray Brown, Joe Henderson, Max Roach, Kenny Kirkland. Do fanów jego talentu należy Pat Metheny, John McLaughlin, John Scofield i Mike Stern. Grał przed prezydentami USA – Billem Clintonem i Barackiem Obamą oraz królową Wielkiej Brytanii ,Elżbietą. Twórczość Westa Montgomerego, jednego z najgenialniejszych gitarzystów jazzowych wszechczasów upamiętni także Leonard Corradi, młody wirtuoz organów Hammonda i Tony Match, znakomity francuski perkusista i producent.


30 lipca Sławek Jaskułke Trio - "On"

Koncert dedykowany 72 Rocznicy Powstania Warszawskiego (w przeddzień rocznicy)

Premiera. Należy do czołowych polskich pianistów jazzowych o międzynarodowej renomie. Improwizator, kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej, filmowej, producent muzyczny. Ma za sobą występy na największych scenach świata, m.in.: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Symphony Hall w Chicago. Reprezentował Polskę na festiwalu Music Beyond Borders w Hong Kongu, na EXPO w Szanghaju, Forbidden City Concert Hall w Pekinie. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Fryderyka, Oskara Jazzowego. Na festiwalu przedstawi swój oczekiwany, najnowszy projekt „On”.


6 sierpnia New York Jazz Masters (USA)

Po wodzą legendarnego saksofonisty, Grega Osby, amerykańscy mistrzowie - Mark Soskin, Rory Stuart, Matt Penman, Greg Hutchinson wystąpią w specjalnym projekcie.

Greg Osby, w ciągu ostatnich 20 lat odcisnął piętno na współczesnym jazzie. To jedna z najciekawszych osobowości sceny jazzowej. Jest czterokrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody Jazz Journalists Award i laureatem nagrody kompozytorskiej przyznawanej przez Duke Foundation. Biografia Grega Osby’iego, to kawał historii jazzu. Od lat 80’ występował i nagrywał z największymi gwiazdami, takimi jak Jack DeJohnette, Steve Coleman, Jim Hall, Wadada Leo Smith. W 2008 utworzył własną wytwórnię Inner Circle Music, która służy jako platforma dla współczesnych wybitnych artystów z różnych zakątków świata.


13 sierpnia - Cyrus Chestnut Trio feat. Buster Williams & Lenny White (USA)

Jazzowy Top. Zaliczany do grona najlepszych pianistów jazzowych amerykańskich ( m.in przez Time Magazine). To wszechstronny stylistycznie pianista, kompozytor, autor tekstów i producent. Grał i nagrywał z wieloma tuzami jazzu jak: Dizzy Gillespie, Chick Corea, Roy Hargrove, Wynton i Branford Marsalis, Diana Krall, Cassandra Wilson. Jako lider nagrał 16 znakomitych albumów, z których wiele gościło na listach przebojów Jazz Top. Jego album Soul Food, z udziałem m.in. Christiana McBride i Jamesa Cartera był uznany w Down Beat jako najlepsza płyta 2002 roku. Płyta You Are My Sunshine z 2005 była hitem miłośników jazzu i gospel. Jego trio tworzą tuzy światowego jazzu, znani z nagrań z Milesem Davisem, kontrabasista Buster Williams i perkusista Lenny White. Będzie to jedyny koncert artysty i jego tria w Polsce.


20 sierpnia - Adam Bałdych & Helge Lien Trio – „Bridges” (Polska/Norwegia)

Przez wielu krytyków uznawany za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej oraz wirtuoza swojego instrumentu.  Skrzypek, kompozytor, producent muzyczny nagrywa dla prestiżowej wytwórni ACT Music. Już w wieku 16 lat okrzyknięty "cudownym dzieckiem". Laureat wielu prestiżowych nagród, nagrody ECHO Jazz 2013, Fryderyka. Od kilu lat wyznacza nowe ścieżki jazzowej wiolinistyki. Zaciera granice między jazzem, muzyką klasyczną i współczesnymi dźwiękami.

Helge Lien trio to jeden z najważniejszych zespołów skandynawskich, zdobywca najważniejszej norweskiej nagrody muzycznej, odpowiednika Grammy. Ich styl jest kontynuacją nowoczesnej linii tria fortepianowego wytyczonej przez Billa Evansa, Keitha Jarretta i Brada Mehldaua.


27 sierpnia - Antonio Serrano Flame&Co Quartet (Hiszpania)

Premiera. Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi hiszpańska gwiazda sceny jazzowej. Wirtuoz harmonijki, kompozytor o międzynarodowej sławie i jedna z największych obietnic współczesnego hiszpańskiego jazzu zaprezentuje swój najnowszy projekt. Laureat nagrody Latin Grammy 2015 (album A La Música De Paco De Lucía). To jeden z najbardziej rozchwytywanych muzyków Półwyspu Iberyjskiego. Dziesięć lat współpracy z Paco de Lucíą oraz z takimi gwiazdami jak: Barbara Hendricks, Placido Domingo, Wynton Marsalis, Toots Thielemans, Vincente Amigo, Clarles Benavent; orkiestrami symfonicznymi z całej Europy, potwierdzają jego artystyczną pozycję. Miłośnikom X Muzy znany jest ze współpracy z Pedro Almadovarem.

Serrano porusza się z niebywałą łatwością w tak różnych gatunkach jak jazz, flamenco, pop, muzyka klasyczna. Jego najnowszy projekt FLAME&CO, to pierwszy album jazz flamenco, w którym główną rolę gra harmonijka.
MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL
JAZZ NA STARÓWCE

Zapraszamy co roku w sobotnie wieczory lipca i sierpnia na warszawski Rynek Starego Miasta, wstęp wolny

FESTIWAL MUZYKI FILMOWEJ
KRZYSZTOFA KOMEDY

Zapraszamy co roku na festiwal poświęcony Krzysztofowi Komedzie